Ücretsiz Deneyap Atölyeleri Eğitim Başvuruları Başladı! Son Başvuru Süresi 10 Haziran!


Cumhurbaşkanlığı’nın 100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde, Türkiye’nin yerli teknoloji gelişiminin Edirne’den Hakkâri’ye her ilde fırsat eşitliği sağlayarak uygulamaya geçebilmesini amaçlayan bu projeyle; geleceğin bilim insanlarını, araştırmacılarını, girişimcilerini keşfetmek ve geliştirmek amaçlanmaktadır. Proje Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı olarak 4 kurumun iş birliğiyle yürütülmektedir.

Proje kapsamında bilim ve mühendislik alanında ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağının yetişmesi için gelecek yüzyılın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, proje tabanlı ve günlük yaşam problemlerini ele alan kapsamlı ve yenilikçi bir eğitim modeli esas alınmaktadır. Gençlerimize “Tasarım ve Üretim”, “Robotik ve Kodlama”, “Elektronik Programlama ve Nesnelerin İnterneti”, “Yazılım Teknolojileri”, “Mobil Uygulama”, “Siber Güvenlik”, “Enerji Teknolojileri”, “Havacılık ve Uzay Teknolojileri”, “Yapay Zekâ”, “Nanoteknoloji ve Malzeme Bilimi”, “İleri Robotik” başlıklarında 36 ay boyunca ücretsiz olarak teorik ve uygulamalı eğitimler verilmektedir.

Eğitimler; ortaokul düzeyinde hâlihazırda 4. sınıf ve 5. sınıfta eğitim gören öğrencilere, lise düzeyinde ise 8. sınıf, 9. sınıf ve lise hazırlık sınıfında eğitim gören öğrencilere hitap edecek şekilde tasarlanmıştır. Projede bir yandan mekânsal hazırlıklar devam ederken bir yandan da Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim alacak öğrencilerin seçilmesi süreci yürütülmektedir. Bu doğrultuda merkezi sınav sistemine dayalı e-sınav yapılacaktır. Sürecin ilk aşaması olan e-sınavın, ilinizin de arasında olduğu 42 ilde, 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren oturumlar halinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

 Sınavın son başvuru tarihi 10 Haziran 2022 olarak belirlenmiştir. Deneyap Türkiye projesinin gerçekleşmesi için bu ilk aşamanın titizlikle yürütülmesi oldukça önemlidir. Başvurular Denayap Türkiye internet adresi üzerinden gerçekleştirelecektir. https://www.deneyapturkiye.org/index.html

 Adayların başvuru sürecini KYS (Kurumsal Yönetim Sistemi) https://www.t3kys.com/tr/accounts/login/?next=/tr/  üzerinden mutlaka takip etmeleri gerekmektedir.


© 2022 Bilim.Beyoglu.bel.tr Tüm hakları saklıdır. | Destek E-Mail: bilimbeyoglu@gmail.com